Po udanym eksperymencie z pionizacją ruszyliśmy dalej.

 

Rozpoczęła się nauka chodzenia, początkowo rozpaczliwe próby zrobienia jednego kroku i utrzymania pionu. Utrzymanie pionu to było największe wyzwanie. Chodzenie dla dorosłego człowieka to czynność automatyczna, której od najmłodszych lat się uczyliśmy. Wszystkie elementy składowe czynności związanych ze zrobieniem jednego kroku, dla dorosłego człowieka są automatyczne. Przestawiamy nogę za nogą i chodzimy, nie zastanawiając się nad złożonością tego procesu. Dla sprawnych i zdrowych ludzi, to co tu napisałem zabrzmiało trochę górnolotnie. Jakie złożone procesy,  chód to chód i koniec. Jeśli ktoś ma z nim problem to chyba po jednym głębszym za dużo. Realia po udarze są jednak znacznie bardziej skomplikowane.

 

Udar mózgu to stan w którym jakiś jego obszar ulega degradacji na skutek braku lub nadmiaru dopływającej do jego komórek krwi. Obszar ten bezpowrotnie obumiera i czynności które on kontrolował zamierają. Dlatego moja prawa ręka leż spokojnie obok mojego tułowia a prawa noga trochę reaguje ale bardzo niepewnie. Cała prawa strona ciała jest taka jakaś obca, inaczej reagująca w porównaniu z resztą lewej strony ciała. Mój mózg stracił kontrolę nad tą prawą częścią ciała i centralną koordynacją zmysłu równowagi. Ale szczęśliwie utrzymał funkcję mowy, słuchu, wzroku i mimiki twarzy. Ten obszar mózgu który obumarł pozostanie już tylko galaretowatą masą. Funkcje które dotychczas obsługiwał, będą musiały być przejęte przez inne wolne jego obszary, których na szczęście mamy w zapasie. Ale jest jeszcze jeden problem, wszystkiego tego co zanikło trzeba będzie się nauczyć od nowa.

 

Dotarliśmy więc do etapu gdzie zakończyła się diagnostyka uszkodzenia organizmu. Teraz wszystko w rękach rehabilitantów i fizjoterapeutów, którzy pomogą w nauce tego wszystkiego co nie funkcjonuje. W nich cała nadzieja, ale nie tylko. Kluczem do sukcesu jest też upływający czas i moje samozaparcie w realizacji wszystkich zaleceń i wyzwań przez nich stawianych.

No to do dzieła – bo warto !!!

03 października 2020

blog o tematyce zdrowia - nauka

powrót do bloga

webmail

Napisz do nas

Sfera Net

ebeck

 

powrót do bloga

zdrowie