Ten kolejny blog będzie podsumowaniem osiągnięć rehabilitacyjnych w specjalistycznej placówce rehabilitacyjnej. Ponadto chcę tu również pochylić się nad możliwościami terapeutycznymi przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu elektronicznego.

 

Najpierw ukłon w stronę wspaniale zorganizowanej placówki rehabilitacyjnej RehStab. Oddział rehabilitacyjny w Limanowej, swoją misję określa krótko – pomaganie. W rzeczywistości wygląda to tak, że wspaniały zespół wykształconych młodych fachowców w dziedzinach fizjoterapii i rehabilitacji pod kierownictwem doświadczonego szefa, pomaga w sposób indywidualny każdemu choremu. Podkreślić należy, że w tej placówce każdy pacjent jest prowadzony indywidualnie. Opieka chorego w zakresie fizjoterapii, logopedii, psychologii, rehabilitacji, prowadzona jest przez przypisanych na stałe terapeutów. Każdy pacjent ma ustaloną indywidualnie  ścieżkę leczenia i rehabilitacji, dostosowaną do jego konkretnego przypadku chorobowego. Wszystkie te działania fachowego personelu są wspomagane wysoce specjalistycznym sprzętem medycznym. Należy tu wymienić pozycje takie jak : neuroforma, pablo, robot luna, cyber oko, platforma stabilometryczna. O szczegółach możliwości ich działania można się dowiedzieć w naszym portalu w zakładce RehStab Limanowa. Tak ustawiona profilaktyka w leczeniu przypadków po udarze ma swoje konkretne rezultaty. Wiele osób trafiało do tego oddziału na wózkach inwalidzkich, a wychodziło po pewnym czasie na własnych nogach i o własnych siłach. Taki stan rzeczy jest możliwy dzięki zastosowaniu najnowszych światowych technik medycznych, przy wsparciu najnowszego sprzętu rehabilitacyjnego sterowanego procesorowo.

 

Przykładem takiego sprzętu może być robot LUNA wspierający ćwiczenia osób cierpiących na schorzenia nerwowo – mięśniowe. Jego największym atutem jest to, że nie wykonuje on zakresu ruchowego za pacjenta. Wspomaga on jedynie akcję ruchową mięśni pod wpływem nawet najdrobniejszego impulsu za strony pacjenta. Miałem okazję tego doświadczyć, skoncentrowanie się na zamiarze rozpoczęcia jakiegoś ruchu niesprawną ręką, powodowało rozpoczęcie wsparcia fizycznego tego ruch przez maszynę. Dzieje się tak dzięki współpracy siłowników mechanicznych sterowanych procesorami komputerowymi. Te zaś dostają sterujące impulsy elektryczne z czujników umocowanych na poszczególnych mięśniach przedramienia. Tak więc procesory komputerowe dzięki systemowi EMG i strukturze szkieletu ezoterycznego,  wspomagają nasze porażone obszary mózgu w czynnościach ruchowych chorej kończyny. W taki oto sposób prowadzona jest rehabilitacja czynności ruchowych kończyn i odbudowy neurologicznych uwarunkowań naszego mózgu. Jak wcześniej pisałem rehabilitacja po udarze, polega na wyuczeniu nowych obszarów mózgu, reakcji utraconych w części porażonych udarem komórek.

 

Wszystko to da się ogarnąć i część osób ma to szczęście, że wychodzi po udarze na prostą. Jednak duża część ludzi po udarze, tego szczęścia nie ma i dla nich rzeczywistość funkcjonowania po pierwszej fazie rehabilitacji jest trochę gorsza. Dalsza rehabilitacja osoby po udarze może być realna w Nszym Kraju pod warunkiem, że ma się odpowiednio duże konto w banku. We wszystkich działaniach po udarze liczy się czas, a w naszych warunkach NFZ pozwala jedynie 16 tygodni tego czasu. Po tym okresie zaczynają się kolejki i przerwy w ciągłości zabiegów refundowanych z NFZ. Rehabilitacja komercyjna jest w Polsce bardzo droga i nie każdego na nią stać, dodatkowo jest ona długotrwała. Takie właśnie są nasze realia powrotu do zdrowia i sprawności po przebytym udarze.

 

14 stycznia 2021

blog o tematyce zdrowia - sprzęt

powrót do bloga

zdrowie

webmail

Napisz do nas

Sfera Net

ebeck

 

powrót do bloga

zdrowie