Jak szukać aby znaleźć to co warte poszukiwań.

 

Na początek chciałbym napisać o tym co nas otacza we wszechobecnej teraz sieci internetowej. Nastały takie czasy, że cokolwiek jest nam potrzebne aktualnie do poznania, jest szukane w necie. Zasoby internetu obecnie są tak rozległe, że praktycznie możemy znaleźć w nich każdą interesującą nas wiedzę.

Problem w tym, że trzeba wiedzieć jak i gdzie szukać aby znaleźć to co dobre i wartościowe. Brak tej wiedzy, może nas doprowadzić do znalezienia informacji nieprawdziwych, błędnych, przekłamanych. Prawda jest taka, że w sieci może pisać każdy o czym chce i jak chce. Strony internetowe, serwisy, portale społecznościowe, blogi, fora, zawierają masę informacji rzetelnych. Jednak można w nich również znaleźć, dużo kłamstwa i coraz bardziej wszechobecnego hejtu. Jak więc korzystać z tych zasobów, aby wiedza pozyskana była dla nas budująca i rozwijająca. Podstawową zasadą, jak zresztą w całym naszym życiu, powinien być zdrowy rozsądek. Zasada zdrowego rozsądku powinna nam podpowiadać, jak oceniać źródła wiedzy wyszukiwane w przestrzeni internetu.

Kolejnym ważnym elementem oceny zasobów wiedzy pozyskanej z internetu, jest wszechobecny marketing. W obecnych czasach podstawą budowy stron internetowych, jest ich marketing osiągany poprzez pisanie tekstów pozycjonujących. Wysokie miejsce w wyszukiwarkach internetowych decyduje o popularności strony, o jej ilość odsłon i atrakcyjności. Wszystko co pojawia się w internecie jest w pewnym sensie nakierowane na marketing i reklamę. „Reklama dźwignią handlu” to jeden z najstarszych sloganów biznesowych wykreowanych w czasach poprzedniego i obecnego stulecia. Tak więc teksty ze stron internetowych, często mogą być źródłem strategii marketingowej. Wiedza źródłowa jest dla nas istotna i to jej zasoby są dla nas istotne. Przeszukując internet należy zawsze sprawdzać źródło pozyskanej informacji. Wiedza naukowa, akademicka, ekspercka, to obszary na których można polegać. Należy na stronach internetowych poszukiwać odnośników do takich właśnie teksów źródłowych. Rozróżnienie tekstów marketingowych od tekstów źródłowych w zasobach netu to podstawa naszych poszukiwań.

Podsumowując ten początek naszych doświadczeń w serfowaniu po internecie, należy założyć zdrowy rozsądek w ocenie wartości i źródeł wyszukiwanych wiadomości. Aby znaleźć w necie coś mądrego i wartościowego, należy przede wszystkim myśleć o tym czego i po co się szuka.

 

blog życie - jak szukać

09 lutego 2021

powrót do bloga

żywot ludzki

 

Sfera Net

ebeck